Jak natáčet obsah do iTRENEO - postup a vybavení
iTRENEO
Jedna ze základních a hlavních funkcí iTRENEO je bez pochyb Knihovna. V našem předchozím článku jsme popsali, jak videa ukládat a dále používat. Dnes si popíšeme, co předchází samotné přípravě a jak videa natáčet svépomocí. Ukážeme ti, že nepotřebuješ žádnou drahou techniku a speciální nadání. Tak si pojďme ukázat, jak na to.
Co URČITĚ budeš potřebovat:
- Mobil - myslíme chytrý telefon s kvalitním rozlišením.
- Stativ - jakýkoliv, ale hlavně stabilní.
- Nabíječku na telefon.
- Vhodné prostory k natáčení - ideálně takové, kde trénuješ.
Co DOPORUČUJEME mít:
- Pořádně promyšlený soupis cviků, aby dávaly smysl.
- Ideálně malý mikrofon, co lze připevnit na triko.
- Případně přenosné světlo.
Promysli si strategii
Než vůbec začneš, je dobré promyslet si celý koncept natáčení. Pořádně se zamysli, co všechno chceš natáčet a jak dlouho, aby to ve výsledku dávalo smysl a na videích si působil stále fresh a přirozeně. Víme, že to není snadné, ale pomáhá, když si představíš, že zrovna vedeš živou lekci tak, jako obvykle a jak jsi zvyklý.
Spolu s tím, zkus popřemýšlet, čím ty konkrétně můžeš pomoci cílovému klientovi. Proč by si měl koupit právě tvůj produkt a přizpůsob tomu koncept celého natáčení.
Je důležité si obsah natáčení nějak rozumně rozkouskovat na více částí, které pak poskládáš dohromady. Přizpůsob obsah i tomu, že budeš mluvit dlouho. Určitě ti je jasné, že dlouhé povídání je náročné na přeřeky a zádrhely, což nepůsobí zrovna profesionálně.
Také si rozmysli, jaké konkrétní cviky budeš cvičit. Ideálně si na papír udělej pár poznámek a ty si pořádně přečti, než začneš. Ať působíš profesionálně, nic nečteš z poznámek (nebo alespoň minimálně) a zároveň má vše určitou flow a řád.
Zajisti si místo k natáčení!
Nejprve si zjisti, že prostor, který k natáčení potřebuješ, je dostupný a nebude tě tam nikdo během natáčení rušit. Hluk ve videu odvádí pozornost a ve výsledku nepůsobí dobře.
Pokud se ale klid zajistit nedá, spolehlivě ti pomůže mikrofon s portem. Dnes se dají koupit na kterémkoliv e-shopu s elektronikou a ani nejsou drahé.
Mikrofon si jednoduše provlíkni pod trikem a připevni někam, kde nebude vidět (například za kalhoty).
Nepotřebuješ drahou profi techniku!
Chytrý telefon s kvalitním fotoaparátem je ta největší nutnost. Věř, že spolu s ním využiješ i nabíječku, tak si ji nezapomeň vzít s sebou. Ze zkušenosti víme, že natáčení zabere víc jak hodinu času, tak aby to baterka vydržela.
Důležitou roli hraje i samotný typ telefonu. Nechceme dělat reklamu Applu, ale pokud máš ty sám, a nebo někdo v tvém okolí, kvalitní iPhone, tak ten je na to úplně nejlepší. Dnes už dokážou natáčet i full HD videa.
Jedna z dalších věcí, co hraje důležitou roli, je i stabilní obraz. Není to nutnost, ale právě stativ ti rozhodně zajistí, že videa budou kvalitní a nebude se obraz nijak třást.
Pár rad na závěr, na co si dát pozor
- Připrav si dostatek místa v telefonu (doporučujeme natáčet ve full HD se 60FPS, kdy minuta záběru zabere cca 180 MB (10 minut záběru vychází skoro na 1-2 GB).
- Natáčej vždy po menších úsecích. Kratší videa = menší datová velikost, lépe se pak s videi pracuje a stahuje do PC nebo tabletu apod.
- Bacha na kvalitu zvuku. U kratších stopáží pomůže externí mikrofon lépe kontrolovat kvalitu zvuku a v případě, že se nepovedlo zvuk nahrát, nemusí se přetáčet dlouhá část videa.
- Pohlídej si i kvalitu světla. Zkontroluj si, že slunce zvenčí (pokud natáčíš v místnosti) nesvítí přímo na čočku (což může deformovat obraz).
Teď už víš, že natočit své know-how není žádná raketová věda! Tak pokud máš čím přispět, neváhej a ozvi se nám. Pokud se naše vize potkají, tak i tvé video se objeví v našem e-shopu. Mezitím se můžeš registrovat na našem webu.
A taky o tom můžeš dát vědět svým kámošům.